Булгартансгаз ЕАД

Изграждане на нова „готова за бъдещето“ информационна система за събиране, архив и визуализация на технологична информация от газотранспортната мрежа на „Булгартансгаз“ ЕАД (SCADA или система) за североизточен експлоатационен район (СИЕР) Вълчи дол.

Проектиране, доставка на оборудване, изграждане и внедряване на информационна система за контрол, събиране, архив и визуализация на технологична информация система (SCADA) в СИЕР „Вълчи дол“, включващо следните етапи и дейности:

– Етап 1 – Одит на съществуващото положение и изготвяне на работен проект;

– Етап 2 – Доставка на необходимите лицензи, софтуер, хардуер и прилежащи компоненти, развоен софтуер и необходимия хардуер за поддръжка на системата;

– Етап 3 – Разработка на потребителски софтуер и провеждане на заводски изпитания;

– Етап 4 – Дейности по инсталиране и въвеждане в експлоатация на системата SCADA, инсталация на RTU, протоколни конвертори, сървъри, мрежово оборудване, интегриране на съществуващи PLC;

– Етап 5 – Обучение на персонала на Възложителя за ползване (оперативна употреба), администриране, конфигуриране и поддържане на системата;

– Етап 6 – Изготвяне на експлоатационна документация;

– Етап 7 – Гаранционна поддръжка.

ПГХ Чирен замяна на съществуващи ПЛК и СКАДА системи

Фирма Брайт Инженеринг има сключен договор за замяна на съществуващия програмируем логически контролер Honeywell S9100e и на съществуващата Experion PKS SCADA система в ПГХ „Чирен”, включващо проектиране, доставка на оборудване, изграждане и внедряване на DCS система за управление на технологичните процеси в ПГХ „Чирен”.

За изпълнението на тази задача се предвижда да бъдат извършени следните дейности:

  • Изготвяне на технически и работен проект за изпълнение предмета на поръчката;
  • Доставка на необходимите лицензи, софтуер и хардуер;
  • Замяна на съществуващата мрежа между контролера и сървърите. Изграждане на нова резервирана мрежа помежду им, съобразена с изискванията на новия контролер, сървъри и работни станции. Резервиране на мрежата към работните станции;
  • Изграждане на нова оптична мрежа между „Зала Нов Манифолд“, „Комуникационна зала – АТЦ“ и контролерите в „Осушка“, „КРУ 0,4/20 кV“, „Диспечерска зала“ и „Компресорен цех – регулиране производителността на два броя газови компресори ГМК10“;
  • Инсталация на програмируем логически контролер;
  • Инсталация на хардуер на DCS системата;
  • Инсталация на софтуер, лицензи и конфигурационни файлове.
  • Интеграция на контролера в DCS системата на ПГХ „Чирен“ и преконфигуриране снетата логика в новодоставения контролер, така че да останат напълно функционални всички управлявани инсталации и оборудване. Преадресиране на точките за данни, които касае подмяната на контролера. Интеграция със съществуващите информационни системи, управляващи системи и комуникационни връзки;
  • Провеждане на единични и комплексни изпитания за реализацията на обекта и операции по свързването му към съоръженията и инсталациите на действащите системи в ПГХ „Чирен“;
  • Изготвяне на експлоатационна документация;
  • Доставка на резервни части и оборудване за поддръжка;

Към настоящият момент са изготвени и одобрени от Възложителя техническите и работни проекти. Доставени са необходимите хардуерни компоненти. Асемблирано и доставено е таблото с елементите на новата система за управление, базирана на PCS7 v9.0 на фирма Сименс. В момента се изгражда резервираната оптична мрежа. Тя се очаква да бъде готова до средата на м. април. Цялостната задача се очаква да приключи до есента на 2020г.

Модернизация на системите за автоматично управление на газо-компресорните агрегати

Модернизация на системите за автоматично управление (САУ) на газо-компресорните агрегати (ГКА) и общостанционните системи на Компресорна станция (КС) “Вълчи Дол” и Компресорна станция (КС) “Полски Сеновец”

Обхващаща две компресорни станции – КС „Вълчи дол“разполагаща с шест броя ГКА и КС „Полски сеновец“ разполагаща с четири броя ГКА. Обект на реконструкцията са системите за управление на газо-компресорните агрегати (ГКА) и общостанционните системи.

 За всеки един ГКА се подменят освен системата за управление и контролно – измервателните прибори (за налягане, температура, ниво);

  • Изграждат се нови колектори за КИП въздух и Импулсен газ.
  • Автоматизират се маслената и лубрикаторна системи на всеки един ГКА като се доставят и инсталират нови електрически регулиращи вентили.
  • Подменят се пилотните вентили и указатели за положение на всички кранове. Изграждат се нови кабелни трасета и се извършва ново окабеляване, инсталират се нови интелигентни мултимери на главните двигатели на ГКА.
  • Подменя се защитната и комутационна апаратура на спомагателните механизми (помпи, охладители, вентилатори). Доставя се и се инсталира нов непрекъсваем източник на захранване, който обезпечава надеждната работа на системите.
    Към момента е извършена реконструкцията на ГКА №1, №2, №3, №4, №5, №6 в КС“Вълчи дол“.

Фискална и контролна система ГИС Странджа

При изграждането на новата Газо-Измервателна Станция (ГИС) „Странджа“, осъществяваща новата връзка между газопреносните мрежи на р. България и р. Турция, част от „Балкански поток“ фирма „Брайт Инженеринг“ ООД бе комплексен доставчик на фискалната и управляваща системи. Фирмата извърши проектирането, доставката на отделните компоненти и асемблирането на системите.

Управляващата система е базирана на DCS Системата за автоматично управление PCS7 на фирма Сименс. Използва се резервиран контролер s7-410.

За фискалната система бяха доставени и пуснати в експлоатация следните компоненти:

  • Ултразвукови разходомери FLOWSIC600-XT DN400 на фирма SICK, характеризиращи се с висока точност на измерванията,  в комплект с прави участъци.
  • Коректори на разход FLOW-X S/T
  • Датчици за измерване на налягане и температура
  • Газхроматографи за измерване на точния състав на природния газ
  • Анализатори на точка на роса, меркаптани и H2S
  • Еталонен турбинен разходомер за периодична проверка на отделните измервателни линии на фирма RMG.

Станцията разполага с 8 измервателни линии като пълният и капацитет може да бъде постигнат с 6 от тях. Една допълнителна линия се използва за процедурата за проверка и една линия е в резерв. Осемте линии са идентични и може да се задава приоритет коя линия да работи. Чрез разработените алгоритми системата за управление автоматично включва и изключва линии в зависимост от зададеното натоварване на станцията.